header image
Strona główna Ze szkół Ekologiczny projekt uczennicy SP w Ołdakach
Ekologiczny projekt uczennicy SP w Ołdakach PDF Drukuj Email
Autor (źródło): Szkoła Podstawowa w Ołdakach   
wtorek, 21 czerwca 2022 13:12, 174 odsłon

W roku szkolnym 2021/22 uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej w Ołdakach, Martyna Mierzejewska, otrzymała stypendium w ramach „Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka”.

W ramach otrzymanego stypendium zrealizowała projekt, którego celem było poznanie wpływu ogrodów wertykalnych na zrównoważony rozwój, czyli taki, który zaspokaja podstawowe potrzeby wszystkich ludzi oraz zachowuje, chroni i przywraca zdrowie i integralność ekosystemu Ziemi. Można go wprowadzić w życie poprzez:
- ograniczenie eksploatacji zasobów nieodnawialnych i odnawialnych,
- redukcję emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych,
- projektowanie opakowań ulegających biodegradacji,
- stopniowe eliminowanie z procesów gospodarczych substancji niebezpiecznych i toksycznych,
- wdrażanie działań zapobiegających wylesieniom,
- przeciwdziałanie pustynnieniu i suszom,
- ochronę oceanów, wszystkich rodzajów mórz oraz racjonalne wykorzystywanie i rozwój żywych zasobów morza,
- wprowadzanie działań w celu przeciwdziałania zmianom klimatu i ich skutkom.


Ogrody wertykalne, często nazywane zielonymi ścianami bądź pionowymi ogrodami, mogą mieć różne wymiary i kształty, dopasowane do pomieszczenia lub powierzchni, na której mają zostać umieszczone. Jest wiele powodów, dla których warto tworzyć ogrody wertykalne, m.in. w celu poprawienia warunków termicznych danego budynku, ochrony elewacji czy tłumienia hałasu. Jednakże główną zaletą zielonych ścian jest regulacja wilgoci i temperatury powietrza podczas wszystkich pór roku. Oczyszczają powietrze z dwutlenku węgla i szkodliwych związków. Zielona ściana dobrze sprawdzi się o każdej porze roku. Zimą będzie zapobiegać utracie ciepła, a latem chronić budynek przed zbyt dużym nagrzaniem. Jeśli ogród wertykalny umieszczony jest na zewnętrznej ścianie, staje się schronieniem dla ptaków i owadów. Niewątpliwie to ozdoba ulicy, która przyciąga spojrzenia i jest ciekawą dekoracją zabudowy.

Uczennica, w ramach realizowanego projektu, samodzielnie wykonała prototyp ogrodu wertykalnego, a zdobytą wiedzą i doświadczeniem podzieliła się ze społecznością szkolną. Poprowadziła wykład połączony z prezentacją multimedialną oraz przygotowała artykuł i gazetkę, które można obejrzeć w Szkole Podstawowej w Ołdakach.


Poprawiony: wtorek, 21 czerwca 2022 13:31
 
Wodociągi

Czy wiesz, że...


Naszą witrynę przegląda teraz 49 gości