header image
Strona główna Ze szkół Warsztaty etnograficzne o zwyczajach wielkanocnych
Warsztaty etnograficzne o zwyczajach wielkanocnych PDF Drukuj Email
Autor (źródło): Edyta Morawska   
środa, 21 marca 2012 11:34, 1420 odsłon

Dnia 14 marca 2012 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rzekuniu pod czujnym okiem twórczyni ludowej Pani Czesławy Lewandowskiej uczyły się tworzyć tradycyjne kurpiowskie ozdoby wielkanocne z bibuły i papieru.

Dzieci mogły zobaczyć, jak się robi kwiaty z bibuły, aby potem przygotować z niej piękną palmę wielkanocną. Pani Czesława Lewandowska jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W kategorii "twórczość ludowa" uhonorowana została Kurpikiem, co świadczy o ogromnym uznaniu i zasługach w pracy na rzecz kultury regionalnej.

Jak wspomniała Pani Czesława, stara się wprowadzić młode pokolenia w tworzenie sztuki i rękodzieła kurpiowskiego. Pani Czesia zaprezentowała, również robione przez siebie ozdoby wielkanocne: pisanki, serwetki, kurczaczki wykonane na szydełku oraz palmy wielkanocne.

Naszą szkołę, odwiedził również artysta ludowy Pan Wiesław Kuskowski, który zajmuje się plecionkarstwem wiklinowym. Za swoją działalność ludową Pan Kuskowski również został uhonorowany w 2006 r. Kurpikiem, a w 2010 r. został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jest laureatem wielu czołowych nagród w konkursach rękodzielniczych.

Pan Wiesław w bardzo przystępny i ciekawy sposób opowiadał o swojej pasji. Pokazał dzieciom naszej szkoły, jak wykonuje się z wikliny koszyczek wielkanocny. Zaprezentował również swoje wyroby z wikliny: koszyczki, dzbany, misy, szkatułki, kwietniki oraz kosze.

Może wśród naszych uczniów znajdą się następcy Mistrzów?

 

Poprawiony: środa, 21 marca 2012 12:38
 

Czy wiesz, że...

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Zaścianek Mazowsza” informuje, iż na podstawie art. 19 ust. 1 Ustawy z dnia 20 lutego 2015 roku o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r. poz. 1167) został wyznaczony termin i miejsce składania wniosków o powierzenie grantów zgodnych z zakresem określonym w § 2 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 września 2015 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 (tekst jednolity Dz. U 2019 r. poz. 664 i 2023), tj. wzmocnienie kapitału społecznego, w tym przez podnoszenie wiedzy społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych, także z wykorzystaniem rozwiązań innowacyjnych, na zadania służące osiągnięciu celu projektu grantowego, zgodne z zakresem tematycznym Przedsięwzięcia LSR: ISKRA – Inicjatywy w Społecznościach Kształtujące Rozwój ich Aktywności.

Naszą witrynę przegląda teraz 37 gości