header image
Strona główna Ze szkół Dni Kultury Kurpiowskiej w Laskowcu
Dni Kultury Kurpiowskiej w Laskowcu PDF Drukuj Email
Autor (źródło): Irena Cyran   
piątek, 18 lutego 2011 12:09, 2869 odsłon

7 grudnia 2010 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. księdza Antoniego Pęksy w Laskowcu odbył się XI Dzień Kultury Kurpiowskiej pod hasłem "Moze zieta coś ło Kurpsiach".

Uczniowie pod kierunkiem twórczyń ludowych Pani Czesławy Lewandowskiej i Pani Grażyny Pawelczyk wykonywali ozdoby choinkowe, wyroby z ciasta chlebowego: byśki, nowe latko. Zajęciom towarzyszyła muzyka kurpiowska.

O godzinie 1000 rozpoczął się szkolny konkurs recytatorski, w dwóch kategoriach wiekowych klas 0-III i IV-VI , na najpiękniej wyrecytowany wiersz gwarą kurpiowską. Występy uczniów oceniała komisja w składzie: Pani Katarzyna Mróz i Pani Anna Romejko z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Pani Czesława Lewandowska oraz Pani Katarzyna Grzybowska nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Laskowcu.

 

Na zakończenie konkursu uczniowie klas IV – V zaprezentowali gadkę kurpiowską pt. "Cyja robota cienzsa?". Młodzi artyści za swój występ otrzymali gromkie brawa, a komisja oczarowana występem obdarowała ich drobnymi upominkami.

Laureatami konkursu zostali:

- w kategorii klas 0 – III

  • I miejsce Bartłomiej Jakacki uczeń klasy "0"
  • II miejsce Izabela Marcińczyk uczennica klasy I
  • III miejsce Alicja Gumowska uczennica klasy III
  • wyróżnienie otrzymała Dominika Misiak uczennica klasy II

- w kategorii klas IV – VI

  • I miejsce Natalia Mróz uczennica klasy IV
  • II miejsce Paulina Zyśk uczennica klasy VI
  • III miejsce Karolina Rzepa uczennica klasy IV

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Wspaniałe nagrody, które otrzymali laureaci zostały ufundowane przez Dyrekcję Szkoły Podstawowej nr 1 w Laskowcu oraz Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Po zakończeniu części konkursowej wszyscy uczestnicy i goście zostali poczęstowani tradycyjnym jadłem kurpiowskim: plackiem drożdżowym, chlebem ze smalcem i ogórkiem.

Swoją obecnością zaszczycili szkołę rodzice i dziadkowie, którzy podziwiali prace swoich pociech.

Organizatorkami i pomysłodawczyniami Dnia Kultury Kurpiowskiej są Panie Marianna Zalewska i Urszula Majkowska. Podobne spotkania przybliżające kulturę kurpiowską inicjowane są dwa razy w każdym roku szkolnym, w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

Od 11 lat szkoła współpracuje z wyżej wymienionymi twórczyniami ludowymi, oraz Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce gdzie dzieci uczestniczą w lekcjach muzealnych, oglądają wystawy. Uczniowie młodszych klas corocznie odwiedzają Zagrodę Kurpiowską w Kadzidle gdzie uczestniczą w warsztatach etnograficznych "Ginące zawody".

Na zajęciach plastyczno – technicznych i zajęciach z edukacji regionalnej uczniowie wykonują pod okiem nauczycieli palmy kurpiowskie, wycinanki, dzięki czemu lepiej poznają przeszłość regionu, mają możliwość wzbogacenia wiedzy o kulturze Kurpiów.

Z rozmów z uczniami szkoły wynika, iż istnieje potrzeba organizowania tego typu imprez ponieważ interesuje ich historia kurpiowszczyzny, chcą poznać tradycje, zwyczaje i folklor Kurpiów.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. księdza Antoniego Pęksy w Laskowcu Irena Cyran i organizatorzy składają podziękowanie Dyrekcji Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce za ufundowane nagrody i okazaną pomoc w zorganizowaniu uroczystości.

Poprawiony: piątek, 18 lutego 2011 12:33
 
Wodociągi

Czy wiesz, że...

Mieszkańcy mogą zgłaszać awarie oświetlenia ulicznego telefonicznie 29 761 79 61 od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 16 lub poczta elektroniczną na adres marek.bebenek@bemarrzekun.pl.

Naszą witrynę przegląda teraz 45 gości