header image
Strona główna Z Gminy Informacja dla właścicieli czworonogów
Informacja dla właścicieli czworonogów PDF Drukuj Email
Autor (źródło): Marlena Kowalczyk   
środa, 10 maja 2023 11:49
Szanowni Mieszkańcy,

Zwracamy się z prośbą do wszystkich właścicieli psów, aby we właściwy sposób nadzorowali swoje czworonogi. Posiadanie psa wiąże się bowiem z obowiązkami jakie nakłada prawo na jego właściciela. W związku z tym, iż w ostatnim czasie otrzymałem kilka zgłoszeń o niewłaściwym zabezpieczaniu ogrodzeń, przez co zwierzęta wydostały się na zewnątrz, przypominamy podstawowe obowiązki, jakie musi spełniać właściciel czworonoga.
Będąc właścicielem lub opiekunem psa mamy obowiązek:
- w miejscach publicznych prowadzić psa na smyczy i w kagańcu (dopuszcza się puszczanie psów luzem w miejscach, gdzie nie powoduje to uciążliwości dla innych osób, pod warunkiem, że psy są w kagańcu i pod nadzorem właściciela),
- zabezpieczyć nieruchomość przed niekontrolowanym wydostaniem się zwierzęcia na zewnątrz,
- umieścić tabliczkę informującą o utrzymywaniu psa na nieruchomości,
- stosować się do zakazów wprowadzania psów na niektóre miejsca (za wyjątkiem psów przewodników), np. place zabaw,
- sprzątać po nim z miejsc ogólnodostępnych.

Apelujemy do właścicieli czworonogów o odpowiedzialne postępowanie ze zwierzętami i odpowiednią opiekę nad nimi, a w szczególności zwracanie uwagi na właściwe zabezpieczenie ogrodzeń, kojców oraz aktualne szczepienia ochronne.
Do sprawowania należytej kontroli nad naszym czworonogiem zobowiązuje Kodeks wykroczeń. Wskazuje on w art. 77 § 1, że: „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.”
Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel.


Poprawiony: środa, 10 maja 2023 12:05
 
Wodociągi

Czy wiesz, że...

Obwieszczenie i zawiadomienie Wojewody Mazowieckiego ws. "Budowy linii elektroenergetycznej 400kV Ostrołęka - Stanisławów" w zakresie budowy 7 odcinków danej linii.

Naszą witrynę przegląda teraz 56 gości