header image
Strona główna Z Gminy Tężnia solankowa tętniła życiem. Mieszkańcy skorzystali z bezpłatnych badań
Tężnia solankowa tętniła życiem. Mieszkańcy skorzystali z bezpłatnych badań PDF Drukuj Email
Autor (źródło): Marlena Kowalczyk   
wtorek, 10 sierpnia 2021 11:19

Wydarzenie profilaktyczno-zdrowotne pn. „Biała niedziela”, które zostało zorganizowane 8 sierpnia na terenie tężni solankowej w Rzekuniu, przyciągnęło mnóstwo osób. Mieszkańcy, a także goście mogli nie tylko wykonać bezpłatne badania, ale również skorzystać z innych, przygotowanych tego dnia atrakcji.

Na osoby, które zdecydowały się przyjść w niedzielę do tężni solankowej, jedynego tego typu obiektu na skalę całego powiatu ostrołęckiego, czekały bezpłatne badania z zakresu krwi, słuchu czy dietetyki. Mogły wykonać m.in.: analizę składu ciała analizatorem InBody 120, badanie poziomu cukru, cholesterolu, trójglicerydów, pomiar ciśnienia tętniczego i tętna, pomiar wagi i wzrostu, wyliczenie wskaźnika BMI, otoskopię ucha czy badanie przesiewowe słuchu.

Przygotowane było też stanowisko profilaktyczne dotyczące szczepień, w tym przeciw COVID-19, przy którym czekał lekarz, a także stanowisko edukacyjne Szkoły Promocji Zdrowia, gdzie można było porozmawiać na temat zdrowego stylu życia i profilaktyce przeciwko uzależnieniom. To jednak nie wszystko. Na uczestników, zwłaszcza tych najmłodszych, czekały pokazy sprzętów służb mundurowych - wozów strażackiego i policyjnego. Można było również poznać zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dodatkowo dzieci zabawiał miś o wdzięcznej nazwie Bursztynek.

- „Biała niedziela” jest kontynuacją starań samorządu gminy Rzekuń, aby uświadomić lokalnej społeczności, jak ważna jest profilaktyka i zdrowie. Nie bez powodu przedsięwzięcie zostało zorganizowane na terenie tężni solankowej. Obiekt ma prozdrowotne właściwości. Wspomaga profilaktykę i leczenie różnych schorzeń. Dlatego też był doskonałą przestrzenią do przygotowania kampanii edukacyjnej, która z pewnością wpłynie na poziom świadomości zdrowotnej lokalnej społeczności. Takie działanie profilaktyczne pozwoliło zwrócić uwagę mieszkańców na to, że warto się badać, monitorować na bieżąco stan swojego zdrowia, a przy tym warto zdrowo żyć - podkreśla Bartosz Podolak, wójt gminy Rzekuń.

Całą imprezę poprowadził Staszek Orłowski. Serdecznie dziękujemy Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Mazowieckiego w Warszawie oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzekuniu za pomoc w zorganizowaniu wydarzenia.


Poprawiony: wtorek, 10 sierpnia 2021 11:35
 
Wodociągi

Czy wiesz, że...

Zachęcamy do wysyłania zgłoszeń za pośrednictwem usługi SMS.

Mieszkańcy mogą też zgłaszać awarie oświetlenia ulicznego telefonicznie 29 761 79 61 od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 16 lub poczta elektroniczną na adres marek.bebenek@bemarrzekun.pl.

Naszą witrynę przegląda teraz 68 gości