header image
Strona główna Z Gminy Plener rzeźbiarski w Rzekuniu!
Plener rzeźbiarski w Rzekuniu! PDF Drukuj Email
Autor (źródło): Katarzyna Kossakowska, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzekuniu   
środa, 26 sierpnia 2020 11:38

Wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak, Starostwo Powiatowe w Ostrołęce, Ochotnicza Straż Pożarna w Rzekuniu oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Rzekuniu zapraszają  na pierwszy w historii gminy Rzekuń plener rzeźbiarski. Plener na wolnym powietrzu przebiegać będzie po hasłem "Historie świętych zaklęte w drewnie". Pracę rzeźbiarzy będzie można podziwiać przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzekuniu, ul. Kościuszki 44. Plener  rozpocznie się 1 września (wtorek) i potrwa do 5 września (sobota) od godz. 9.00 do 16.00. Wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty rzeźbienia w mydle i drewnie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wykonywanie kwiatów z papieru, pokazy gry na instrumentach ludowych, pokaz wikliniarstwa, obróbki bursztynu oraz degustacje tradycyjnych potraw regionalnych.
Plener został sfinansowany ze środków finansowych pochodzących z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w ramach konkursu: Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Środki na realizację pleneru pozyskała Ochotnicza Straż Pożarna w Rzekuniu w współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Rzekuniu. Serdecznie zapraszamy.

Przebieg pleneru:

1.9.2020 r.
Wprowadzenie w temat pleneru. Zapoznanie z twórcami i ich dorobkiem, początek prac rzeźbiarskich. Pokaz gry na tradycyjnych instrumentach muzycznych – harmonii pedałowej. Opowieści o rzeźbie kurpiowskiej oraz tradycjach przy muzyce ludowej. Pokaz wikliniarstwa. Warsztaty rękodzieła dla dzieci.

2.9.2020 r.
Plener i warsztaty. Praca twórców w plenerze. Warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci w szarym mydle.

3.9.2020 r.
Plener i warsztaty. Praca twórców w plenerze. Warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci w szarym mydle, Warsztaty rękodzieła dla młodzieży i dorosłych.

4.9.2020 r.
Plener i warsztaty. Praca twórców w plenerze. Warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci w szarym mydle. Warsztaty rzeźbiarskie dla młodzieży i dorosłych w szarym mydle i drewnie.

5.9.2020 r.
Plener i warsztaty. Praca twórców w plenerze, Pokaz obróbki bursztynu. Warsztaty rękodzieła dla młodzieży i dorosłych.

Podsumowanie pleneru, wystawa.

Prezentacja dzieł powstałych w czasie trwania pleneru rzeźbiarskiego, wręczenie pamiątkowych dyplomów dla artystów oraz nagród pieniężnych.
Poczęstunek na ludowo przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich, przy ognisku, koncert muzyki ludowej na harmonii oraz występ grupy śpiewaczej.

Podczas pleneru dla uczestników warsztatów organizowane będą degustacje potraw regionalnych. Plenerowi towarzyszyć będą pokazy gry na instrumentach ludowych, wikliniarstwa oraz obróbki bursztynu.


Poprawiony: piątek, 28 sierpnia 2020 10:52
 
Wodociągi

Czy wiesz, że...

W gminie Rzekuń jest obecnie 10453 mieszkańców z czego 5234 to kobiety a 5219 mężczyźni (wg stanu na dzień 31.12.2017 r.).

Naszą witrynę przegląda teraz 57 gości