header image
Strona główna Z Gminy Gmina Rzekuń wybuduje pomnik Marynarzom i Ułanom Poległym na Ziemi Rzekuńskiej w 1920 roku
Gmina Rzekuń wybuduje pomnik Marynarzom i Ułanom Poległym na Ziemi Rzekuńskiej w 1920 roku PDF Drukuj Email
Autor (źródło): Marlena Kowalczyk   
poniedziałek, 24 sierpnia 2020 12:59

Uroczysta sesja Rady Gminy Rzekuń odbyła się 22 sierpnia 2020 roku. Podczas obrad radni podjęli uchwałę w sprawie wzniesienia Pomnika Marynarzom i Ułanom Poległym na Ziemi Rzekuńskiej w 1920 roku w miejscowości Rzekuń. Władze chcą w ten szczególny sposób upamiętnić 100-lecie wydarzeń dziejących się na ziemi rzekuńskiej w 1920 roku.

Dzięki bohaterstwu marynarzy I batalionu Pułku Morskiego i pododdziałów 108 Pułku Ułanów Wojska Polskiego udało się opóźnić pochód Armii Czerwonej na Warszawę, co przyczyniło się do ostatecznego zwycięstwa Wojsk Polskich w całej wojnie polsko-bolszewickiej.

Ponadto podczas sesji Gmina Rzekuń została uhonorowana Krzyżem Pro Mari Nostro. To drugie co do znaczenia - po Pierścieniu Hallera - wyróżnienie Ligi Morskiej i Rzecznej.

- Nagroda, którą otrzymaliśmy od Ligi Morskiej i Rzecznej to najwyższe odznaczenie, jakie zostało ufundowane na rzecz Gminy Rzekuń. Mam świadomość tego, że jest to dziedzictwo również moich poprzedników, którzy z pieczołowitością i dużym zaangażowaniem krzewili wartości patriotyczne związane z naszym terenem. Dbali też o to, żeby ta pamięć nie zaginęła - powiedział Bartosz Podolak, wójt Gminy Rzekuń.

       

Poprawiony: poniedziałek, 24 sierpnia 2020 13:26
 
Wodociągi

Czy wiesz, że...

Awarie sieci kanalizacji sanitarnej należy zgłaszać pod nr telefonów 994 lub 29 760 32 61.

Naszą witrynę przegląda teraz 59 gości