header image
Strona główna Z Gminy Ścieżka edukacyjna w miejscowości Rzekuń
Ścieżka edukacyjna w miejscowości Rzekuń PDF Drukuj Email
Autor (źródło): Marlena Kowalczyk   
środa, 06 listopada 2019 09:13

   

Ścieżka edukacyjna powstała przy ul. ks. Mariana Skłodowskiego w Rzekuniu. Inwestycja została oficjalnie odebrana od wykonawcy. Na realizację zadania samorząd gminy otrzymał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Tablice zawierają treści dydaktyczne dotyczące pszczół, faktów i mitów o miodzie, a także wiele innych zagadnień przyrodniczych.


Mieszkańcy mogą korzystać z takich gier jak:

Światowid - celem gry jest ustawienie prostopadłościanów w taki sposób, aby zawarte na nich grafiki i informacje tworzyły w linii pionowej merytorycznie logiczny ciąg myślowy. Mieszkańcy mogą poznać jeden z czterech wariantów merytorycznych tj. rodzinę pszczelą, pożytki pszczele, rośliny miododajne czy miody (nektarowe, spadziowe). Dla podniesienia wartości dydaktycznych na każdej ścianie prostopadłościanu uwzględniono opis, z którego można dowiedzieć się jak wygląda i kim jest każdy przedstawiciel pszczelej rodziny, co to jest propolis, pyłek pszczeli czy wosk.

Pożytki pszczele - gra prezentuje kilka najważniejszych pożytków pszczelich wraz z opisem oraz przydatnością w zakresie wykorzystania ich w życiu człowieka.

Skarby z ula - gra przybliża pracowitą społeczność pszczelą, pozwala poznać produkty pszczele - wytwarzane z surowców zbieranych przez pszczoły. Pozwala zrozumieć jak istotną rolę spełniają pszczoły w życiu człowieka (zapylacze) i dlaczego należy je chronić.

Fakty i mity o miodzie - gra zawiera informacje na temat różnych zastosowań miodu w zależności od jego gatunku, oraz informuje o możliwościach wszechstronnego wykorzystania miodu w życiu codziennym (np. aspekty lecznicze).

Pszczelarz - gra prezentuje najważniejsze zagadnienia z życia pszczół. Mieszkańcy mogą poznać gatunki roślin miododajnych oraz ich rolę w zdobywaniu pokarmu przez pszczoły, hierarchię rodzinną wraz z podziałem ról w pszczelej rodzinie, rozwój osobniczy (polimorfizm) oraz wartościowe produkty spożywcze i lecznicze dostarczane przez pszczoły.

Budowa ścieżek edukacyjnych na terenie gminy Rzekuń ma na celu aktywizowanie społeczności lokalnej, podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców w warunkach terenowych, kształtowanie postaw proekologicznych i poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego.


 

 

 

 


Poprawiony: piątek, 07 lutego 2020 09:27
 

Czy wiesz, że...

Mieszkańcy mogą zgłaszać awarie oświetlenia ulicznego telefonicznie 29 761 79 61 od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 16 lub poczta elektroniczną na adres marek.bebenek@bemarrzekun.pl.

Naszą witrynę przegląda teraz 36 gości