header image
Strona główna Z Gminy Ścieżka edukacyjna w miejscowości Dzbenin
Ścieżka edukacyjna w miejscowości Dzbenin PDF Drukuj Email
Autor (źródło): Marlena Kowalczyk   
środa, 30 października 2019 10:56

W miejscowości Dzbenin (gmina Rzekuń) powstała ścieżka edukacyjna, na realizację której samorząd otrzymał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

W ramach inwestycji w Dzbeninie zamontowano tablice, na których znalazły się treści dydaktyczne dotyczące odmian grzybów i roślin, a także wielu innych zagadnień przyrodniczych.

Wśród nich nie zabrakło:

- „Pamięciówki” - gry skupiającej się na tematyce grzybiarskiej. Dzięki niej zarówno młodsi, jak i starsi użytkownicy, mają okazję nauczyć się odróżniania grzybów jadalnych od niejadalnych, a także w jaki sposób należy zbierać grzyby i co robić w razie wątpliwości co do ich klasyfikacji, jakie są objawy zatrucia, a także jak postępować w sytuacji kiedy nastąpią.

- „Światowid” - umożliwia dopasowanie do siebie ilustracji, znajdujących się na obracanych prostopadłościanach w taki sposób, aby utworzyły pewien ciąg myślowy.

- „Zegar przyrody” - gra prezentuje całoroczny cykl zmian zachodzący w życiu leśnych roślin oraz grzybów. Użytkownicy mogą poznać gatunki, które towarzyszą danej porze (z odniesieniem do każdego miesiąca osobno), wraz z ich wykorzystaniem w życiu człowieka. Ponadto panele obrotowe bliżej diagnozują wybrane gatunki roślin oraz grzyby. Są to gatunki, nad którymi w sposób szczególny warto się pochylić - są bowiem ważne dla zwierząt leśnych, ale mają przede wszystkim znaczenie użytkowe tzn. są wykorzystywane do produkcji soków, przetworów, naparów, posiadają też aspekty pielęgnacyjne, kulinarne i medyczne.

Ścieżka edukacyjna w Dzbeninie ma na celu aktywizowanie mieszkańców gm. Rzekuń, podniesienie ich świadomości ekologicznej w warunkach terenowych, kształtowanie postaw proekologicznych i poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego.


 

 

 

 

Poprawiony: piątek, 07 lutego 2020 09:18
 

Czy wiesz, że...

Mieszkańcy mogą zgłaszać awarie oświetlenia ulicznego telefonicznie 29 761 79 61 od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 16 lub poczta elektroniczną na adres marek.bebenek@bemarrzekun.pl.

Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości