header image
Strona główna Z Gminy Seniorzy na Podlasiu - szlakiem czterech wyznań
Seniorzy na Podlasiu - szlakiem czterech wyznań PDF Drukuj Email
Autor (źródło): Kinga Sawicka   
wtorek, 10 września 2019 09:13

Już po raz trzeci seniorzy z gminy Rzekuń udali się na jednodniową wycieczkę krajoznawczą. Tym razem było to Podlasie, region słynący z różnorodności kulturowo - wyznaniowej.

Pierwszym przystankiem był Tykocin i wizyta w doskonale zachowanej synagodze oraz domu talmudycznym. Stamtąd grupa ruszyła na zrekonstruowany zamek, po drodze zapoznając się z bogatą i burzliwą historią miasta. Seniorzy mieli też okazję poznać miejsca, w których były kręcone sceny do serialu telewizyjnego "Jak u Pana Boga za piecem".

Po Tykocinie grupa odwiedziła sanktuarium Maryjne w Świętej Wodzie. Miejsce słynące z cudownego źródełka oraz góry z krzyżami.

Kolejnym miejscem na planie podróży był Supraśl z Muzeum Ikon, słynące z unikatowej w całej Europie zbiorów ikon i krzyży. Placówka doskonale oddaje świat duchowości prawosławnej.
W Supraślu seniorzy podążyli szlakiem kolejnych miejsc związanych z planem filmowym: "Blondynka" oraz "Jak u Pana Boga za piecem".

Ostatnim punktem wycieczki były Kruszyniany i wizyta w jednym z dwóch najstarszych meczetów w Polsce. O historii Tatarów w Polsce, ich zwyczajach i obrzędach rewelacyjnie opowiadał przewodnik (oczywiście pochodzenia tatarskiego) Dżemil Gembicki.
W Kruszynianach grupa mogła skosztować tradycyjnej kuchni tatarskiej, jedząc m.in. zawijańce tatarskie.


Poprawiony: wtorek, 10 września 2019 09:19
 

Czy wiesz, że...

Awarie sieci kanalizacji sanitarnej należy zgłaszać pod nr telefonów 994 lub 29 760 32 61.

Naszą witrynę przegląda teraz 65 gości