header image
Strona główna Z Gminy Uroczystości patriotyczne w hołdzie Marynarzom i Ułanom
Uroczystości patriotyczne w hołdzie Marynarzom i Ułanom PDF Drukuj Email
Autor (źródło): Marlena Kowalczyk   
poniedziałek, 19 sierpnia 2019 12:58

Mieszkańcy gminy Rzekuń oddali hołd marynarzom i ułanom poległym na ziemi rzekuńskiej w 1920 roku. Uroczystości patriotyczne rozpoczęły się od wciągnięcia flagi państwowej na maszt i wprowadzenia pocztów sztandarowych do kościoła w Rzekuniu. Mszę świętą w intencji Ojczyzny i poległych żołnierzy odprawili ks. kan. ppłk Jan Mrowca oraz Jan Świerad, proboszcz ostrołęckiej parafii pw. Zbawiciela Świata. Nabożeństwo uświetniła orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej. Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli na cmentarz parafialny. Tam odczytany został apel pamięci, a na mogiłach żołnierskich złożono kwiaty.

Później przyszedł czas na spotkania z historią, czyli inscenizację historyczną, pokazy kawaleryjskie oraz integracyjne zabawy ułańskie dla dzieci. Mieszkańcy mogli też skosztować pysznego bigosu z wojskowego kotła.

Organizatorami uroczystości byli: Gmina Rzekuń, Parafia pw. Serca Jezusowego w Rzekuniu, Stowarzyszenie V Pułku Ułanów Zasławskich, OSP Rzekuń oraz Powiat Ostrołęcki.

Poprawiony: poniedziałek, 19 sierpnia 2019 13:30
 

Czy wiesz, że...

W gminie Rzekuń jest obecnie 10453 mieszkańców z czego 5234 to kobiety a 5219 mężczyźni (wg stanu na dzień 31.12.2017 r.).

Naszą witrynę przegląda teraz 43 gości