header image
Strona główna Z Gminy Białowieża - Kraina żubra zdobyta!
Białowieża - Kraina żubra zdobyta! PDF Drukuj Email
Autor (źródło): Grażyna Majkowska   
piątek, 16 sierpnia 2019 11:33

Mnóstwo atrakcji czekało na najmłodszych czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzekuniu podczas wycieczki do Białowieży, która odbyła się w czwartek 8 sierpnia 2019 r. Dzieci odwiedziły Muzeum Przyrodniczo - Leśne, Rezerwat Żubrów oraz chatkę Baby Jagi w pobliskiej Sosnówce.

Zwiedzanie muzeum rozpoczęło się od wysłuchania wielu przyrodniczych informacji na temat Białowieskiego Parku Narodowego, jego historii, ale też zwierząt, które można tu spotkać.

Zgodnie z zasadą - od teorii do praktyki - kolejnym punktem eskapady był Rezerwat  Pokazowy Żubrów. Eksponuje on  zwierzęta  w warunkach półnaturalnych, w dużych zagrodach pokrytych naturalną roślinnością. Uczestnicy wycieczki podziwiali  jelenie, łosie, dziki, koniki polskie, rysie, wilki, żubronie i sarny. Wejście do rezerwatu zostało wzbogacone o multimedialne stanowiska, wprowadzające młodych przyrodników w zagadnienia Puszczy Białowieskiej.

Na trasie podróży obok przyrodniczych walorów Białowieży znalazło się miejsce bajeczne - chatka Baby Jagi. Fabuła bajki o Jasiu i Małgosi nie nastrajała niektórych  czytelników biblioteki wesoło. Z delikatną obawą oczekiwali na spotkanie w chatce z pierników. Jednak było warto.  Podtuczone przez animatorów posiłkiem dzieci sprawdziły to pełne magii miejsce: kocioł do przygotowania zupy, łoże Baby Jagi, wagę prawdy i kłamstwa, czeluści pieca, lochy. Zagrały też w grę terenową i skorzystały z warsztatów ozdabiania pierników. Niewątpliwie, pamięć o bajce z dzieciństwa: "Jaś i Małgosia" zostanie wydłużona, a łakocie - być może spożywane z większą rozwagą…


Poprawiony: piątek, 16 sierpnia 2019 11:41
 

Czy wiesz, że...

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami mogącymi wystąpić od godz. 14:24 dnia 29.08.2019 r. do godz. 20:00 dnia 01.09.2019 r.

Temperatura maksymalna może wynieść w dzień od 29 st. C do 32 st. C. Natomiast temperatura minimalna w nocy od 17 st. C do 19 st. C.

Naszą witrynę przegląda teraz 67 gości