header image
Strona główna Z Gminy W hołdzie Marynarzom i Ułanom
W hołdzie Marynarzom i Ułanom PDF Drukuj Email
Autor (źródło): Bożena Jaskólska, Sekretarz Gminy   
wtorek, 22 sierpnia 2017 11:35

W dniu 20 sierpnia br. po raz kolejny obchodziliśmy uroczystość "W hołdzie Marynarzom i Ułanom poległym na Ziemi Rzekuńskiej w 1920 r.".

Obchody rozpoczęły się uroczystym wciągnięciem flagi państwowej na maszt. Następnie Wójt Gminy Rzekuń przywitał uczestników uroczystości i wygłosił słowo wprowadzające, po czym  młodzież pod kierunkiem Pani Małgorzaty Lubeckiej przedstawiła krótki rys historyczny wydarzeń z pierwszych dni sierpnia 1920 r. , które miały miejsce na Ziemi Rzekuńskiej.

Koncelebrowaną Mszę Świętą odprawił ks. Proboszcz Jan Mrowca i ks. Stanisław Gadomski. Homilię wygłosił ks. Wojciech Rzepa. W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe, Kompania Honorowa Marynarki Wojennej, ułani kultywujący tradycje 5 Pułku Ułanów Zasławskich, zaproszeni goście oraz społeczność gminy Rzekuń. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Ligi Morskiej i Rzecznej z Wyszkowa.

Po Mszy Świętej odbył się przemarsz na Cmentarz Parafialny, gdzie przy pomnikach Marynarzy i Ułanów odczytano Apel Pamięci, zakończony salwą honorową. Przedstawiciele władz i instytucji złożyli kwiaty na pomnikach bohaterów, co zakończyło oficjalną część uroczystości. Następnie Stowarzyszenie Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich przedstawiło musztrę kawaleryjską.

Poprawiony: wtorek, 22 sierpnia 2017 11:41
 

Czy wiesz, że...

W gminie Rzekuń na 100 kobiet przypada 100 mężczyzn (wg stanu na dzień 31.12.2017 r.).

Naszą witrynę przegląda teraz 80 gości