header image
Strona główna Ośrodek Pomocy Społecznej Świadczenia rodzinne Inicjatywa zmian do ustawy o świadczeniach rodzinnych
Inicjatywa zmian do ustawy o świadczeniach rodzinnych PDF Drukuj Email
Autor (źródło): Danuta Orzołek   
poniedziałek, 02 lutego 2009 11:52, 1869 odsłon

W ostatnim okresie pojawiły się dwie propozycje zmian do ustawy o świadczeniach rodzinnych. Pierwsza to poselski projekt przewidujący zwiększenie kwoty świadczenia pielęgnacyjnego z 420 na 720 zł miesięcznie. Druga propozycja to wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka do Ministra Pracy i Polityki Społecznej o podjęcie inicjatywy ustawodawczej mającej na celu wykreślenie zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych z definicji instytucji zapewniających całodobowe utrzymanie.

W uzasadnieniu do poselskiego projektu czytamy, iż obowiązująca ustawa o świadczeniach rodzinnych z dnia 28 listopada 2003 r. nie gwarantuje odpowiedniej wysokości świadczenia pielęgnacyjnego. Z tego typu pomocy korzystają przede wszystkim osoby, które wychowują dzieci niepełnosprawne. Wraz z dzieckiem niepełnosprawnym z tej niewielkiej kwoty, musi utrzymać się również opiekun prawny - rodzic gdyż opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym zmusza jednego z rodziców do rezygnacji z pracy. W tej sytuacji zdaniem projektodawców konieczne jest podniesienie podstawy świadczenia o 300 zł, tj. do kwoty 720 zł.

Historia dokumentu
02-02-2009 r., 19:56:15, Danuta Orzołek
  • zmiana tytułu,
  • zmiana tekstu wstępnego.

02-02-2009 r., 12:13:39, Danuta Orzołek, archiwum
  • dodanie artykułu.
Poprawiony: poniedziałek, 02 lutego 2009 19:56
 
Wodociągi

Czy wiesz, że...

W niedzielę 26 lipca 2020 r. odbył się odpust ku czci św. Anny w Kamiance. Ta największa impreza w naszej gminie w tym roku była trochę inna. Przede wszystkim miała charakter duchowy. Odprawiona została msza św., po której przeszła uroczysta procesja wokół kościoła. Nie zabrakło też straganów z drobnymi upominkami.

Naszą witrynę przegląda teraz 174 gości