header image
Strona główna Ośrodek Pomocy Społecznej Świadczenia rodzinne Wypłata becikowego będzie zależała od badań lekarskich
Wypłata becikowego będzie zależała od badań lekarskich PDF Drukuj Email
Autor (źródło): Danuta Orzołek   
piątek, 16 stycznia 2009 20:34, 2288 odsłon

Od listopada br. otrzymanie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka będzie uzależnione od tego, czy matka w czasie ciąży była pod opieką medyczną.

Warunkiem uzyskania becikowego będzie to, czy kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od dziesiątego tygodnia ciąży do porodu, co ma potwierdzić zaświadczenie od lekarza. Z obowiązku dostarczania zaświadczeń będą zwolnieni tylko opiekunowie prawni lub faktyczni dziecka. Nie ma żadnej podstawy prawnej do żądania od kobiety informacji o pozostawaniu pod opieką lekarską przed 1 listopada 2009 r.

Zaświadczenie będzie potrzebne przy staraniach zarówno o becikowe przysługujące wszystkim bez względu na dochody, jak i o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia się dziecka. W ten sposób Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce zachęcić przyszłe matki do wczesnych i regularnych badań.

Taką zmianę od 1 listopada przewiduje ustawa z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz innych ustaw (Dz. U. Nr 237, poz. 1654).

Historia dokumentu
16-01-2009 r., 19:42:21, Danuta Orzołek
  • zmiana tytułu,
  • zmiana tekstu wstępnego.

16-01-2009 r., 19:41:56, Danuta Orzołek, archiwum
  • dodanie artykułu.
Poprawiony: piątek, 16 stycznia 2009 20:42
 
Wodociągi

Czy wiesz, że...

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że mieszkańcy, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy, będą mogli występować o refinansowanie kosztów w kwocie 40 złotych za osobę dziennie. Świadczenie będzie przyznawane na podstawie wniosku za okres faktycznego zapewniania zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, nie dłużej niż za okres 60 dni. Wzór wniosku ma być znany najpóźniej w poniedziałek 21 marca 2022 r. (termin pojawienia się wniosku nie zależy od Urzędu Gminy).

Naszą witrynę przegląda teraz 70 gości