header image
Strona główna Ośrodek Pomocy Społecznej Informacje Ośrodek Pomocy Społecznej oferuje pomoc w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych poprzez mediację
Ośrodek Pomocy Społecznej oferuje pomoc w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych poprzez mediację PDF Drukuj Email
Autor (źródło): Danuta Orzołek   
środa, 08 kwietnia 2015 13:26, 1718 odsłon

Mediacja rodzinna jest to proces rozwiązywania konfliktu, w którym niezależny i bezstronny profesjonalista za zgodą stron, przy zachowaniu poufności, pomaga im samodzielnie poradzić sobie z problemem. Mediacja pozwala jej uczestnikom określić kwestie sporne, zmniejszyć bariery komunikacyjne, opracować propozycje rozwiązań i jeśli taka jest ich wola, zawrzeć wzajemnie satysfakcjonujące porozumienie.

Mediacja rodzinna nie jest ani nie zastępuje poradnictwa prawnego, rodzinnego czy psychoterapii, pomaga jednak w uzgodnieniach, dzięki którym strony dojść mogą do rozwiązania spornych kwestii.

Mediator nie udziela uczestnikom porad prawnych czy terapeutycznych i nie dostarcza gotowych rozwiązań, lecz jest ekspertem od procedury pomocnej w dochodzeniu do nich. Zadaniem mediatora nie jest rozstrzyganie sporu – w przeciwieństwie do, np.: sędziego lub arbitra, którzy dysponują uprawnieniem do podjęcia decyzji, wskazania po czyjej stronie spoczywa racja.

Rolą mediatora jest dbałość o takie zorganizowanie mediacji, by strony mogły same podjąć decyzję i by była to decyzja świadoma, poprzedzona analizą ich potrzeb i rozważeniem dostępnych rozwiązań. Mediator dba, aby komunikacja między stronami w trakcie negocjowania porozumienia przebiegała sprawnie i w poprawnej atmosferze.

W mediacji, uczestnicy sporu mają wpływ na ustalenie jakimi kwestiami chcą się zajmować, sami wypracowują rozwiązania, sami także mogą ustalić konsekwencje nie stosowania się do zawartego porozumienia. Mediacja opiera się na założeniu, że strony sporu same najlepiej wiedzą, czego potrzebują, są ekspertami w swoich sprawach. Opierając się na własnej wiedzy i doświadczeniu, znając najlepiej swe potrzeby i interesy będą więc w stanie znaleźć rozwiązanie najlepsze z możliwych, o ile tylko zapewni się im sprzyjające do tego warunki. Ażeby strony były rzeczywistymi autorami porozumienia, mediator zachowuje neutralność i bezstronność zarówno wobec samych uczestników mediacji, jak i osiąganych przez nich rezultatów.

Mediator pomaga rozważyć wszelkie możliwe rozwiązywania, negocjować je w warunkach współpracy i szukać takiego porozumienia, które dla obu stron będzie satysfakcjonujące i możliwe do wcielenia w życie.

W jakich sytuacjach mediacja rodzinna może być prowadzona?

Mediacja rodzinna może być stosowana we wszystkich rodzajach sporów pomiędzy członkami tej samej rodziny połączonej pokrewieństwem oraz tymi, którzy pozostawali lub pozostają w związkach rodzinnych zdefiniowanych przez prawo (np. rodziny adopcyjne, rodziny zastępcze), o ile tylko same strony chcą w mediacji uczestniczyć.

Mediację rodzinną warto stosować w następujących sprawach:

  1. Sprawy rozwodowe (sposób rozstania, władza rodzicielska, kontakty dziecka z rodzicem, który nie będzie sprawował bezpośredniej opieki nad nim, sposób korzystania ze wspólnego mieszkania po rozwodzie.
  2. Inne sprawy rodzinne (konflikty małżeńskie (o ile nie są wskazane do terapii), konflikty między rodzicami i dziećmi, pomoc w uzgodnieniu zasad opieki nad chorymi, niepełnosprawnymi, w podeszłym wieku członkami rodziny).

 

Bezpłatnych porad udzielania Pani Izabela Siennicka – mediator rodzinnych, w każdy czwartek w Ośrodku Pomocy Społecznej w Rzekuniu, ul. Kolonia 1B, w godzinach 10.00 – 12.00, pokój nr 1, tel. 29 76 17 395, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Metryka informacji
Podmiot udostępniający:Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzekuniu
Wytworzył(a)/ odpowiada za treść:Danuta Orzołek
Wprowadził(a) do BIP:Danuta Orzołek
Data wytworzenia:08.04.2015 r. 14:02:34
Historia dokumentu
08-04-2015 r., 14:03:33, Danuta Orzołek
  • dodanie artykułu.
 
Wodociągi

Czy wiesz, że...

Szanowni Państwo,

Powiat Ostrołęcki przystąpił do opracowania Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Ostrołęckiego na lata 2021-2024. W związku z tym zwracamy się do Państwa z prośbą o wypełnienie poniższej ankiety, w ramach konsultacji społecznych.

Naszą witrynę przegląda teraz 58 gości