header image
Strona główna Ośrodek Pomocy Społecznej Informacje Karpacz, Wrocław, Praga

Warning: copy(images/stories/remote/dataimage-pngbase64iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABoAAAAWCAIAAABR6hviAAADfklEQVQ4ja3TX2haVxwH8O9tesCW-eQPHQyGXmuGzBPrj3KUgeuocVFsaQlr0EspQhSSBvhWW0aGK8THSxlkxxLQYam9ik91boNYVmFYxJJZr4J2bTWctoSUVT6b2-PVxrqrXpyw7n4Zx7zvnc3-8Af2vBeckeOQdSDrQI5DjnvH-LcOK8pfnvcfB3orN9SV672PA73Fq8dzzqPQLgM5J7IOlHx91dWvXiSk7aHaPsH2vpWjhuk9ra8sdP-CcKru5o56esAwWXqiZKW0PUekXqWSTSjYq-kz5UUqZG3Gj9OcXFFXXb71XcCHr6Fze1s9xTUvOj1PZTmW7-GxefjbfbGdGGof35PJ4saElQHi8ybYltn18lWI6cpZZbz4-8mrpiMOpNR9zx-SxHl-LjHNmgy6uJeLUXVJKAeQkfWh62dGVSu99K6QeGUlSajLhK2KjG2fmAy6vZXPiEBJGA-iJ2uXM6JGv8pbRgoZS5Hf2qtVDgq21-n4l6twr28jb1ZZF6JaIVWvHpcFjUU08uJATkzEglbPbbBVmhKsrtL33hsg3GvthUdCaj4kXa0clplOcYiqqltTNyYkDJVzkBKtulko12xyl9Xk4MSGtnlI1r1ad-YNvezqWmUJ5jSOyTRc2hmBmh-CjlRXMCKXP0ZZiullUUPiKeJZ4iEtv50retFYUa1ccD40eF0Oe0bqDNs5Q8R8lz9OhrWjdQTC-d15J4ioSev-0ITsBnaXLp6XZuy469WRwsMncvsxeM7GWk9XIaXqoo5ieYnp6qKO1z2i1n8QEnoaYfgsuGBk3cPNvUtNtXNElPkV9RBqS3gww06a2XvTH8qihlb7abWfomoSyhykgSVtIwYh0kzG5xAdaF5slv2N7ikDeU5hgQ0lhCxHBDzKb7mMT3kKBUFfE4WGRiHNzDCF9iqgvN in /home/rzekun/domains/rzekun.pl/public_html/plugins/content/mavikthumbnails.php on line 401
Karpacz, Wrocław, Praga PDF Drukuj Email
Autor (źródło): Danuta Orzołek   
czwartek, 11 lipca 2013 10:46, 2350 odsłon

Wycieczkę do Karpacza rozpoczęliśmy wczesnym rankiem 1 lipca. Wrzuciliśmy bagaże do schowków, usadowiliśmy się na miejscach w autokarze i kierowca ruszył w świat razem z nami!

Do Karpacza przybyliśmy około godziny 17.00 dnia pierwszego. Zaraz po posiłku wybraliśmy się na małe zakupy i pierwsze zwiedzanie.

Drugiego dnia raniutko zjedliśmy śniadanie i wyjechaliśmy do Wrocławia. Wrocław okazał się oddalony stosunkowo niewiele od Karpacza. Udaliśmy się zobaczyć Panoramę Racławicką. Niektórzy z nas widzieli to dzieło malarskie w TV, jednak dopiero pobyt tam uzmysłowił jego wielkość i kunszt. Duże wrażenie zrobiła na nas iluzja trójwymiarowości, jaka została tam stworzona. Bez techniki komputerowej, jedynie dzięki rekwizytom i obrazowi namalowanemu na ogromnym płótnie – stworzono niebywałą historię bitwy pod Racławicami. Warto było to zobaczyć. Poznaliśmy dziedzictwo kulturowe, historyczne i naukowe Wrocławia poprzez zwiedzanie Rynku miasta, a w szczególności: gotyckiego Ratusza, renesansowych kamieniczek, Placu Solnego. Pan przewodnik przybliżył nam historię Ratusza oraz znajdujących się wokół niego kamienic.

Wrocław pożegnaliśmy po godzinie 17 i wróciliśmy do Karpacza na nocleg.

Trzeci dzień był pełen niesamowitych wrażeń, jakie niosło zwiedzanie Pragi - centrum kulturalnego stolicy Czech. Nie bez powodu uznawana jest ona za jedną z najpiękniejszych stolic Europy. Nasz przewodnik opowiadał nam historie związane z tym miastem. Miasto odkryło przed nami swoje najpiękniejsze zakątki, mosty, budynki, architekturę i niesamowitą aurę. Wszyscy byliśmy oczarowani. Już w latach dwudziestych XIII wieku Stare Miasto otrzymało prawa miejskie. Okresem przełomowym stał się wiek XIV kiedy to powstał ratusz staromiejski. W XVIII w. Stare Miasto włączono jako dzielnicę do Królewskiego Miasta Pragi. Przewodnik zaprowadził nas na wzgórze, z którego podziwialiśmy panoramę Pragi. Następnie poszliśmy na Stare Miasto. Na rynku staromiejskim znajdował się pomnik Jana Husa i ratusz staromiejski, na którego wieży mogliśmy podziwiać zegar astronomiczny „Orloj " pochodzący z XV wieku. Z zaciekawieniem przyglądaliśmy się również zmianie warty, która odbywa się co godzinę. Naszą uwagę zwrócił również pałac prezydenta i siedziba arcybiskupów praskich. Kolejnym punktem było zwiedzenie Katedry św. Wita, Wacława i Wojciecha, która mieści się na wzgórzu zamkowym Hradczany. Powstała ona w latach 1344-1929 według projektu Mateusza z Arras i Petera Perlera. Ta gotycka katedra to jeden z najpiękniejszych zabytków Pragi i Europy. Z Mostu Karola podziwialiśmy widok na Stare Miasto.

Przewodnik wycieczki dwoił się i troił aby pokazać nam jak najwięcej zarówno we Wrocławiu jak i Pradze.

Powrót do naszej bazy noclegowej w Karpaczu obfitował w komentarze i przeglądanie zdjęć, zrobionych w stolicy Czech.

Czwarty dzień pobytu przeznaczony był na zwiedzanie Karpacza i okolicy. Wytrwali zdobyli Śnieżkę, mniej wytrwali Kopę :)

Śnieżka położona jest na granicy polsko-czeskiej i jest najbardziej znanym szczytem w Polsce. W stronę Śnieżki szliśmy z Karpacza jednym ze szlaków turystycznych. Zadanie ułatwił nam wyciąg krzesełkowy, którym to wjechaliśmy na pobliski szczyt - Kopę. Podczas wjazdu zwróciliśmy uwagę na malowniczy i przepiękny krajobraz górski, o którym tak pięknie potrafił pisać Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Szczęśliwcy zdobyli Śnieżkę. Zobaczyliśmy obserwatorium meteorologiczne oraz kaplicę Świętego Wawrzyńca. Wszystko to znajdowało się na szczycie. Po krótkiej przerwie i sesji fotograficznej unikatowego krajobrazu ruszyliśmy w drogę powrotną.
Nasze zwiedzanie dobiegło końca. Kolejnego ranka po posiłku wyruszyliśmy do domu. Powrót do domu to trasa kilkuset kilometrów, czas podróży przeleciał w mgnieniu oka. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do naszych domów.
Wycieczka wszystkim się spodobała, lecz żałujemy, że była ona taka krótka. Wiele ciekawostek może nam się przydać w przyszłości. Mamy nadzieję, że jeszcze razem wyruszymy w poszukiwaniu przygód i odwiedzimy niejedno interesujące miejsce. I znów naładowaliśmy akumulatory, aż do następnego razu. I Pani Krysia dotrzymała słowa!

Wyjazd zorganizowany był dzięki uprzejmości Wójta Gminy Rzekuń – Pana Stanisława Godziny, Rady Gminy Rzekuń oraz członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, za co serdecznie wszyscy dziękujemy

Metryka informacji
Podmiot udostępniający:Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzekuniu
Wytworzył(a)/ odpowiada za treść:Danuta Orzołek
Wprowadził(a) do BIP:Danuta Orzołek
Data wytworzenia:11.07.2013 r. 10:58:18
Historia dokumentu
25-07-2013 r., 08:31:31, Tomasz Majewski
  • zmiana tekstu wstępnego,
  • zmiana treści.

11-07-2013 r., 11:00:56, Danuta Orzołek, archiwum
  • dodanie artykułu.
Poprawiony: czwartek, 25 lipca 2013 08:31
 
Wodociągi

Czy wiesz, że...

Zachęcamy do wysyłania zgłoszeń za pośrednictwem usługi SMS.

Mieszkańcy mogą też zgłaszać awarie oświetlenia ulicznego telefonicznie 29 761 79 61 od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 16 lub poczta elektroniczną na adres marek.bebenek@bemarrzekun.pl.

Naszą witrynę przegląda teraz 78 gości