header image
Strona główna Ośrodek Pomocy Społecznej Fundusz alimentacyjny
Fundusz alimentacyjny
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego - okres świadczeniowy 2017/2018 PDF Drukuj Email
Autor (źródło): Danuta Orzołek   
wtorek, 25 lipca 2017 13:36

Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy są przyjmowane od dnia 1 sierpnia 2017 r. Od tego dnia obowiązują nowe wzory wniosku oraz załączników do tego wniosku.

Więcej…
 
NOWY OKRES ŚWIADCZENIOWY - FUNDUSZ ALIMENTACYJNY PDF Drukuj Email
Autor (źródło): Danuta Orzołek   
piątek, 14 sierpnia 2015 11:32

Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzekuniu informuje, że od dnia 1 sierpnia 2015 r. można składać w siedzibie Ośrodka (Rzekuń, ul. Kolonia 2b, pokój nr 6) wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okres świadczeniowy 2015/2016.

Poprawiony: piątek, 14 sierpnia 2015 11:37
Więcej…
 
Rada Ministrów przyjęła założenia nowelizacji ustawy alimentacyjnej PDF Drukuj Email
Autor (źródło): MPiPS   
środa, 22 stycznia 2014 12:00

 

Uproszczenie procedur oraz skuteczniejsza egzekucja zobowiązań dłużnika alimentacyjnego przez komornika sądowego to najważniejsze zmiany w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą przyjęła 21 stycznia br. Rada Ministrów.

Z uwagi na brak zwiększonej skuteczności prowadzenia egzekucji przez dwa organy jednocześnie, czyli prowadzenia dwutorowo egzekucji administracyjnej i cywilnej w zakresie zwrotu należności dłużników alimentacyjnych i dodatkowe ponoszenie kosztów związanych z procedurą administracyjną w tym zakresie, zasadna była rezygnacja z rozwiązania polegającego na prowadzeniu postępowania dotyczącego dłużnika alimentacyjnego w ramach egzekucji administracyjnej i przekazanie kompetencji do odzyskiwania wypłaconych świadczeń wyłącznie komornikom sądowym w ramach prowadzonej egzekucji cywilnej. Zmiana ustawy w tym zakresie pozwoli na skrócenie postępowania, a tym samym odciąży urzędy skarbowe, gdyż zwolni je z konieczności realizacji tytułów wykonawczych.

Efektywność egzekucji sądowej jest znacznie wyższa. Odzyskiwane przez komornika sądowego kwoty zadłużenia przewyższają nawet kilkadziesiąt razy sumy odzyskane przez egzekucyjny organ administracyjny.

Uproszczona ma zostać także procedura przekazywania odzyskanych należności. Dotychczasowy podział środków zostanie zastąpiony następująco: 40 proc. wyegzekwowanej należności będzie trafiało do gminy wierzyciela, a pozostałe 60 proc. wraz z odsetkami będzie otrzymywał budżet państwa.

Przewiduje się ponadto wprowadzenie obligatoryjności w zakresie przeznaczania odzyskanych kwot należności wyłącznie na pokrycie kosztów związanych z realizacją zadań wynikających z ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Proces egzekucji będzie mógł się toczyć, także gdy po raz kolejny dłużnik uniemożliwi przeprowadzenie wywiadu lub odmówi złożenia oświadczenia majątkowego. W takim przypadku nie będzie konieczne wszczynanie postępowania w sprawie uznania go za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4
Wodociągi

Czy wiesz, że...

W minioną niedzielę miała miejsce wyjątkowa uroczystość - setne urodziny Pani Jadwigi Dmochowskiej, mieszkanki Rzekunia. To był niezwykle radosny dzień zarówno dla Dostojnej Jubilatki, jak i jej najbliższych. Wydarzenie zapoczątkowała msza święta w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzekuniu.

Naszą witrynę przegląda teraz 92 gości