header image
Strona główna Ochrona środowiska Odpady Obowiązek segregacji odpadów komunalnych
Obowiązek segregacji odpadów komunalnych PDF Drukuj Email
Autor (źródło): Anna Malinowska   
środa, 20 lipca 2022 11:14, 358 odsłon

Szanowni Mieszkańcy Gminy Rzekuń,
Przypominamy o obowiązku segregacji odpadów komunalnych. Poprawnie posegregowane odpady poddawane są procesowi recyklingu, a jak dobrze wiemy, recykling jest niezmiernie istotny dla naszego środowiska. Pamiętajmy, że mamy ogromny wpływ na środowisko, ponieważ proces wytwarzania odpadów zaczyna się w Naszych domach. W tym celu, chcielibyśmy przedstawić kilka istotnych wskazówek, które mogą być przydatne w codziennym życiu w związku z segregacją odpadów:


1. Trzymajmy odpady w oddzielnych pojemnikach. Oddzielajmy odpady mokre od odpadów suchych. Dzięki takiemu zabiegowi, unikniemy zabrudzenia frakcji odpadów suchych, które nadają się do recyklingu.
2. Zadbajmy o czystość odpadów – usuwajmy resztki jedzenia z plastiku, papieru lub szkła zanim wyrzucimy takie odpady do kosza;
3. Wystawiajmy odpady komunalne zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów. Pamiętajmy, że każda frakcja ma przypisany kolor worka. Dla przypomnienia:
- szkło – worek koloru zielonego;
- metale i tworzywa sztuczne – worek koloru żółtego;
- papier – worek koloru niebieskiego;
- bioodpady – worek koloru brązowego;
- odpady zmieszane – worek koloru czarnego.
4. Zorganizujmy sobie kompostownik – zamieńmy bioodpady w kompost, który później wykorzystamy jako nawóz do swojego ogródka. Ponadto, jeżeli posiadamy przydomowy kompostownik na bioodpady, otrzymujemy ulgę, dzięki której płacimy mniej za odpady.
5. Pamiętaj, że w razie problemu z zakresu gospodarki komunalnej, możesz skontaktować się z Urzędem Gminy w Rzekuniu. Pracownik merytoryczny udzieli Ci wszelkich niezbędnych informacji, w celu rozwiązania Twojego problemu.


Razem zadbajmy o czystość Naszej Gminy.


Ulotka___segregacja_odpad__w_komunalnych.pdf


Historia dokumentu
20-07-2022 r., 12:20:26, Anna Malinowska
  • zmiana treści.

20-07-2022 r., 12:16:33, Anna Malinowska, archiwum
  • zmiana tekstu wstępnego,
  • zmiana treści.

Poprawiony: środa, 20 lipca 2022 12:20
 
Wodociągi

Czy wiesz, że...


Naszą witrynę przegląda teraz 57 gości