header image
Strona główna Nasi artyści Aldona Stepnowska, Rzekuń
Aldona Stepnowska, Rzekuń PDF Drukuj Email
Autor (źródło): Aldona Stepnowska   
środa, 20 kwietnia 2011 13:41, 5487 odsłon

Nazywam się Aldona Stepnowska, pochodzę z Ostrołęki, od 13 lat mieszkam w Rzekuniu. Moją pasją, dokąd pamiętam, jest szydełko, z którym nie rozstaję się na krok, nazywam je swoim małym, osobistym komputerkiem. Praca zawodowa pochłania mi zbyt wiele czasu, dlatego też każdą zdobytą w pędzie życia i natłoku spraw codziennych wolną chwilkę poświęcam na swoją pasję, która mnie uspakaja i wycisza, daje trochę oddechu. Zawsze powtarzam, że szydełkuję "między kotletem a ziemniakami... ".

Pierwsze kroki w szydełkowaniu stawiałam przy mamie, która nauczyła mnie nie tylko szydełkowania, ale również szycia, haftowania (richelieu, haft krzyżykowy, haft płaski, mereżka itp.), w zasadzie próbowałam wszystkiego. Mogę śmiało stwierdzić, że pochodzę z rodziny z wielopokoleniowymi tradycjami. Tato mój jest twórcą ludowym, za swoją działalność ludową został uhonorowany w 2006 r. Kurpikiem, a w 2010 r. został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi. To z nim czasem jeżdżę na różnego rodzaju jarmarki i festyny, głównie do Warszawy, gdzie mogę pochwalić się tym, co robię. Prowadziłam też, na zaproszenie Gminy Janowo, w powiedzie nidzickim, warsztaty z robótek ręcznych finansowanych ze środków unijnych. Moje serwety były wystawiane w Galerii Ostrołęka na wystawie "Haft i koronka", byłam też uczestnikiem "Pierwszego Kolneńskiego Jarmarku Wielkanocnego".

Żałuję, że na twórczość ludową poświęca się tak mało czasu i środków, mimo, że powrót do tradycyjnych i rozwijających ekspresję twórczą wyrobów rąk ludzkich, w świecie tandetnej chińszczyzny, cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Moje motto życiowe: "Żyj tak, żeby kiedyś, gdy Cię zabraknie, coś po Tobie zostało, chociażby dobre wspomnienie…".

Na zdjęciach możecie Państwo zobaczyć kilka ujęć z mojej działalności, resztę można obejrzeć pod adresem http://adela76.fotosik.pl/albumy/171009.html (link nie był aktualizowany od 2 lat, nie ma tam więc moich najnowszych "arcydzieł"). Życzę miłego oglądania.

 

Wybrane prace:

Broszki i serweta Firanka na drzwi Firanka Kwiaty z bibuły Narzuta na łóżko Półka Naszyjnik Różowa sukienka Serweta i kwiaty z bibuły Spodnie Sukienka z kółkiem Szal Tunika W robocie Sukienka letnia

 

Zdjęcia z jarmarków:

 
Wodociągi

Czy wiesz, że...


Naszą witrynę przegląda teraz 59 gości