header image
Strona główna Inwestycje Samorząd Gminy Rzekuń prowadzi działania dotyczące zapewnienia mieszkańcom stałych i nieprzerwanych dostaw wody
Samorząd Gminy Rzekuń prowadzi działania dotyczące zapewnienia mieszkańcom stałych i nieprzerwanych dostaw wody PDF Drukuj Email
Autor (źródło): Wójt Gminy Rzekuń Bartosz Podolak   
poniedziałek, 11 maja 2020 11:34, 112 odsłon

Od 10 lat Gmina Rzekuń boryka się z niedoborami wody. Szczególnie można zaobserwować to w okresie letnim, kiedy podlewane są rośliny warzywne czy ozdobne w ogrodach. To okres gdzie rolnicy, hodowcy bydła oraz sadownicy również potrzebują zwiększonej ilości wody do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania swoich przedsiębiorstw.

W tym roku sytuacja jest zgoła inna, ponieważ czeka nas olbrzymia susza, o której mówi się nie tylko na poziomie powiatu, ale również kraju. Samorząd gminy podejmuje konkretne działania, aby wyeliminować lub przynajmniej zminimalizować ten problem. Będzie to proces, który będzie trwał przez najbliższe lata. Jednak jego celem jest zapewnienie mieszkańcom komfortu życia z wodą na co dzień.

1. Opracowana koncepcja zwodociągowania Gminy Rzekuń w perspektywie do 2040 roku
To koncepcja opracowana w 2019 roku przez inżynierów budujących stacje uzdatniania wody na terenie całego kraju. Aby skutecznie zmodernizować nasze sieci i zapewnić Państwu dostęp do wody sięgnęliśmy tu po specjalistów. To oni wskazali nam konkretne miejsca budowy SUW oraz montowania zasów i nitek wodociągowych, które łączą poszczególne miejscowości - tak aby poprawić dostępność do wody oraz zoptymalizować pracę naszych SUW. Projekt koncepcyjny został już ukończony.

2. Rozbudowa sieci wodociągowych
W zeszłym roku szczególnie intensywnie rozbudowaliśmy sieć wodociągową na terenie naszej Gminy. Skupiliśmy się przy tym na przyłączach, które nie były wykonane przez kilka ostatnich lat oraz tych, o które mieszkańcy wnioskowali na bieżąco. W tym roku wiemy już gdzie montować zasuwy oraz poszczególne nitki wodociągowe, ponieważ ukończyliśmy koncepcję wodociągowania.

W ostatnim tygodniu zamontowaliśmy dodatkowe zasuwy i zaopatrzyliśmy część miejscowości z sieci miejskiej. To pozwoliło na poprawę wydajności naszych SUW o 15%. Wykonaliśmy też olbrzymie zadanie inwestycyjne połączenia dwóch miejscowości, a obecnie przygotowujemy się do kolejnego. Ma to na celu zoptymalizować pracę naszej sieci. O poszczególnych działaniach będziemy informować na bieżąco.

3. Budowa SUW
Obecnie, dzięki koncepcji zwodociągowania Gminy Rzekuń wiemy gdzie wybić SUW - tak aby było to działanie skuteczne. Powołana została komisja do zakupu nieruchomości pod budowę SUW. W budżecie została zabezpieczona suma na zakup nieruchomości. To proces długotrwały i kosztowny, ale właśnie go rozpoczęliśmy w celu poprawy dostępności wody i zagwarantowania bezpieczeństwa w zaopatrywaniu w wodę dla naszych mieszkańców.

Pytań dotyczących wody jest dużo, dlatego będziemy się starać na bieżąco informować Państwa o konkretnych działaniach w konkretnych miejscowościach, które podejmuje nasz Samorząd, aby zapewnić Państwu stałe i nieprzerwane dostawy wody.

Poprawiony: poniedziałek, 11 maja 2020 11:45
 

Czy wiesz, że...

Mieszkańcy mogą zgłaszać awarie oświetlenia ulicznego telefonicznie 29 761 79 61 od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 16 lub poczta elektroniczną na adres marek.bebenek@bemarrzekun.pl.

Naszą witrynę przegląda teraz 59 gości