 
Na mocy ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz.U. Nr 106, poz. 675), Gmina Rzekuń ogłasza rozpoczęcie konsultacji społecznych z operatorami telekomunikacyjnymi w związku z realizacją projektu „Internet dla mieszkańców gminy Rzekuń” zwanego dalej „Projektem” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 – 2013 (Działanie 8.3. – Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion).
Opis przedsięwzięcia:
Głównym celem projektu jest zapewnienie dostępu do internetu mieszkańcom gminy Rzekuń zagrożonym wykluczeniem cyfrowym spowodowanym trudną sytuacją materialną lub niepełnosprawnością.
Ponadto, projektem objęte zostanie większość jednostek podległych gminy Rzekuń:
-
Szkoły:
-
Szkoła Podstawowa w Rzekuniu,
-
Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu,
-
Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Drwęczy,
-
Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Borawem,
-
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księdza Antoniego Pęksy w Laskowcu,
-
Zespół Szkół w Ołdakach,
-
Szkoła Podstawowa im. Mieczysława Czychowskiego w Dzbeninie,
-
Przedszkole Samorządowe w Rzekuniu.
-
Świetlice środowiskowe:
-
Świetlica w Susku Nowym,
-
Świetlica w Rzekuniu,
-
Świetlica w Borawem,
-
Świetlica w Laskowcu,
-
Świetlica w Zabielu.
-
Biblioteki:
-
Gminna Biblioteka Publiczna w Rzekuniu,
-
Gminna Biblioteka Publiczna w Rzekuniu – filia w Borawem,
-
Gminna Biblioteka Publiczna w Rzekuniu – filia w Laskowcu.
-
Pozostałe:
-
Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzekuniu,
-
Urząd Gminy w Rzekuniu.
W ramach projektu zostaną zakupione m. in.:
-
zestawy komputerowe z oprogramowaniem dla mieszkańców: 145 szt.;
-
zestawy komputerowe dla jednostek podległych: 273 szt;
-
drukarki laserowe dla jednostek podległych: 23 szt.;
-
oprogramowanie antywirusowe dla mieszkańców i jednostek
-
oprogramowanie edukacyjne dla jednostek.
Projekt przyczynia się do realizacji celów Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, w szczególności zaś celu Działania 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion określonego jako "Zapewnienie dostępu do Internetu dla osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym z powodu trudnej sytuacji materialnej lub niepełnosprawności".
Dzięki realizacji projektu 145 gospodarstw domowych uzyska dostęp do internetu oraz niezbędny sprzęt. W dłuższej perspektywie realizacja projektu wpłynie pozytywnie na rozwój ekonomiczny, społeczny i gospodarczy osób obecnie zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, co przyczyni się do realizacji celu Priorytetu 8 określonego jako "Stymulowanie rozwoju gospodarki elektronicznej, poprzez zmniejszanie technologicznych, ekonomicznych i mentalnych barier wykorzystania e‑Usług w społeczeństwie".
Cel projektu wpisuje się także w cel szczegółowy 6. POIG "Wzrost wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych w gospodarce", przez co przyczynia się do realizacji celu głównego POIG tj. "Rozwój polskiej gospodarki w oparciu o innowacyjne przedsiębiorstwa".
Szczegółowe cele projektu określone zostały jako:
-
Likwidacja barier technicznych i upowszechnienie dostępu do szerokopasmowego internetu dla osób z grup docelowych poprzez budowę radiowej infrastruktury dostępowej.
-
Upowszechnienie dostępu do szerokopasmowego internetu dla osób z grup docelowych projektu poprzez zakup i użyczenie sprzętu komputerowego.
-
Nabycie umiejętności korzystania z technologii informacyjnych poprzez udział w szkoleniach z zakresu obsługi komputera oraz korzystania z internetu.
Mierzalnym efektem realizacji celów szczegółowych będzie osiągnięcie wskaźników rezultatu:
-
liczba gospodarstw domowych podłączonych do szerokopasmowego internetu: 145 szt.;
-
liczba przeszkolonych osób: 290;
-
liczba zainstalowanych zestawów komputerowych (sprzęt teleinformatyczny, oprogramowanie): 418 szt.
Cele jakościowe (niemierzalne):
-
zwiększenie świadomości osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym z korzyści płynących z korzystania z technologii informacyjnych/ informatycznych;
-
aktywizacja społeczna osób z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym;
-
wyrównanie szans na rozwój edukacyjny wśród grup zagrożonych wykluczeniem cyfrowym;
-
wzrost atrakcyjności gminy Rzekuń jako miejsca zamieszkania i inwestycji, zwłaszcza z obszaru technologii informacyjnych;
-
rozwój społeczeństwa informacyjnego, w tym wzrostu popytu na usługi świadczone w formie cyfrowej.
Działalność telekomunikacyjna będzie prowadzona:
-
przy zachowaniu kompatybilności i połączalności z innymi sieciami telekomunikacyjnymi tworzonymi przez podmioty publiczne lub finansowanymi ze środków publicznych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 146 i Nr 96, poz. 620) oraz przy zagwarantowaniu przedsiębiorcom telekomunikacyjnym, na zasadach równego traktowania, współkorzystania z infrastruktury telekomunikacyjnej i sieci telekomunikacyjnych oraz dostępu do nich;
-
w sposób przejrzysty i niezakłócający rozwoju równoprawnej i skutecznej konkurencji na rynkach telekomunikacyjnych.
Prosimy zainteresowanych operatorów telekomunikacyjnych o wyrażenie pisemnych uwag w powyższej sprawie, składanych w siedzibie Urzędu Gminy w Rzekuniu, ul. Kościuszki 33, 07-411 Rzekuń.
Termin składania uwag: 2 czerwca 2014 r.
Nie zajęcie stanowiska w podanym terminie potraktujemy jako brak zainteresowania prowadzoną przez gminę Rzekuń działalnością telekomunikacyjną.
Informacje o Projekcie dostępne są na stronie internetowej www.rzekun.pl w zakładce „Internet-eInclusion” oraz pod numerem telefonu 297617301 w. 150.
Treść ogłoszenia: ogloszenie_19052014.pdf
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka
Dotacje na innowacje |
Inwestujemy w waszą przyszłość |
Historia dokumentu
19-05-2014 r., 15:32:32, Tomasz Majewski
|